Keratokonus Testi

:
:
:
:

Ailenizde keratokonus hastası var mı?

Gözünüzde surekli alerji/kaşıntı var mı?

Göz dereceniz sürekli yükseliyor mu?

Gözlüge rağmen yine de net göremiyor musunuz?

Keratokonus Nedir?

KeratokonusKeratokonus gözün saydam tabakasının yani korneanın, ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelme ve sivrileşmesiyle görülen hastalıktır. Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalıktan hastalar ancak 20’li yaşlarında haberdar olurlar. 20–40 yaş arasında ilerleme gösterip 40 yaştan sonra durağan döneme girer. Keratokonus tedavi edilmezse kornea nakli gerektiren ciddi görme sorunlarına neden olur.

Hastalığın Nedenleri

Korneadaki şekil bozukluğu olarak da tanımlanan keratokonusun birçok nedeni vardır. Bazen genetik yatkınlık da söz konusudur ve gözün sıkça ovalandığı alerjik göz rahatsızlıkları da hastalığa zemin hazırlayabilir. Çocukluk dönemi alerjik konjoktivitin sık görüldüğü sıcak ve tozlu Türkiye gibi ülkelerde maalesef çok daha sık rastlanır. Bazen de hiçbir şikâyeti olmayan sadece miyopi ve astigmat kusurunu lazer ile tedavi yaptırmak isteyen hastalara yapılan çok özel tetkikler sonucu teşhis konulabiliyor.

Göz kaşınması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler de genetik olarak müsait kişilerde bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Ailede bir keratokonus hastası varsa özellikle dikkat edilmelidir çünkü keratokonusta genetik faktör önemli rol oynamaktadır.

Keratokonus Belirtileri

Keratokonus Belirtileri
  • Gözünüzde sürekli alerji ve kaşıntı
  • Devamlı ilerleyen miyopi ve astigmat
  • Gözlüklerinizden bir türlü memnun olamama
  • Gözlüğe rağmen net görüş elde edememe
  • Gece araba kullanırken zorluk çekme

Keratokonustan Korunmak

Keratokonustan korunmak için gözünüzü ovalamayın, kaşımayın ve mutlaka her yıl genel göz muayenenizi yaptırın.

Keratokonus ile Yaşamak

Hayatınızı siz kontrol ediyorsunuz, keratokonus değil...

Her insan keratokonus olduğu haberini farklı şekilde karşılar.

Keratokonus hakkında eksik bilgi korkuya neden olmaktadır. Bu durumda keratokonus hakkında sahip olabileceğiniz tüm bilgileri edinmeye çalışın. Durumunuz hakkında hem doktorlar hem de aynı hastalığı paylaşan diğer hastalarla bilgi paylaşımında bulunarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bunun için Keratokonus Merkezi “Keratokonus Tedavileri” bölümünü incelebilirsiniz. Ayrıca “Blog” sayfamızdan da faydalanabilirsiniz.

Keratokonusun özünü anlayarak, bunu aileniz ve arkadaşlarınız ile paylaşarak onlarında anlamasını sağlamalısınız. Keratokonusu hayatınız bir gerçeği olarak kabul etmeli ve buna adapte olmalısınız.

Unutmayın; Hayatınızı siz kontrol ediyorsunuz, keratokonus değil…

Yalnız Değilsiniz

Hastalığın sizi, hayatınızı ne kadar etkilediğini ve maddi olarak da ne kadar yorduğunu biliyoruz. Dünyagöz Hastaneleri Grubu olarak Göz sağlığı konusunda gerek uluslararası gerekse yurt çapındaki konumumuz itibariyle dünyadaki en yeni ve güvenilir teknolojileri konusunda uzman hekim kadromuz ile 7 gün 24 saat ihtiyacınız olan her durumda yanınızdayız.

Keratokonus Tarihi

Keratokonus TarihiDudell tarafından, bir hastanın konik korneasının sonucunda görüşünde zayıflama olduğunu belirtmiştir. 1748 Alman Anatomist ve Cerrah olan Burchard Mauchart, bu hastalığı daha detaylı bir şekilde ele alarak, keratokonusa benzeyen bu durumu 'Staphyloma Diaphanum' olarak tanımlamıştır.

1854 İngiliz doktor John Nottingham tarafından 'Practical Observation on Conical Cornea' kitabında titizlikle konik korneanın incelmesi, çıkıntı yapması ve zayıflaması hakkında birçok bilgi vermiştir. Bu durum buna benzer diğer ektatik hastalıklardan ilk kez bu dönemde ayrılmıştır. Hastalık şuan ki ismi olan keratokonusu, Johann Horner'ın yazdığı 'Treatment of Keratoconus' tezinin başlığından almıştır.

1888 Fransız doktor Eugene Kalt, korneayı yassılaştırıp, astigmatı düşürerek görüşün düzelmesini sağlayacak, keratokonusa özel lens üretmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Keratokonusun Dünyada ve Türkiye’de Görülme Sıklığı Nedir?

Hastalığın görülme sıklığı değişik bilimsel yayınlarda farklı belirtilmesine rağmen yaklaşık 100.000 kişiden 4 ile 600 kişi arasında görüldüğü bildirilir. Özellikle sıcak, tozlu, Akdeniz kıyısı ülkelerinde, orta doğu ülkelerinde (Arap yarımadası, Türkiye, tüm Avrupa’nın güney Akdeniz kıyılarında) bu hastalığın çok yüksek oranda görüldüğü bildirilir.

Keratokonus Her İki Gözde mi Olur?

Keratokonus olgularının %95’ i her iki gözdede görülür ve hastalık bir gözde diğer gözden önce daha hızlı ilerler.

Bu Hastalığın bir yaşı var mıdır?

Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalık 20-40 yaş arasında ilerleme gösterip 40 yaştan sonra durağan döneme girer.